Az Európai Unió eszmei hátterét 1950. május 9-én fogalmazta meg Robert Schuman, az akkori francia külügyminiszter. Ezt a napot ma Európa születésének egyik fontos államásaként ünnepeljük. A mai Európai Unió kialakulásának kezdetét a Schumann-javaslattól számítjuk. Az 1985-ös milánói európai csúcsértekezleten az EU vezetői úgy határoztak: május 9-ét ezentúl „Európa-napként” ünnepeljük.
Az atomfegyvermentes és független Csendes-óceáni térség napja
1954. március 1-jén az USA hidrogénbomba-kísérletet hajtott végre a Bikini-atollon. A Csendes-óceánon tevékenykedő Fukuru Maru japán halászhajó legénységét radioaktív sugárzás érte.
Az amerikai asszonyok XIX. századi kezdeményezésére indult imanap dátuma 1920 óta. A keresztény nők ökumenikus imanapján a békéért, az emberek közötti egyetértésért, a gyermekek jobb jövőjéért imádkoznak.
1998 óta létezik az energiahatékonyság világnap (World Energy Efficiency Day), melynek célja a tudatos, megfontolt energiafelhasználás megvalósítása, valamint hogy felhívjuk a társadalom figyelmét a Föld természeti készleteinek végességére és az energiaforrások hatékony felhasználásának szükségességére. Ennek hangsúlyozása azért is fontos, mert a megújuló energiák hasznosítására készülő eszközök (pl.: napelem, akkumulátor) olyan nyersanyagok szükségesek, amik nem termelődnek újra és korlátozott mennyiségben léteznek a Földön.
Fontos kiemelni, hogy a világban ezt a napot keverik az energiatakarékossági világnappal, ami októberben kerül megtartásra.
A nemzetközi nőnap a nők iránti tisztelet és megbecsülés kifejezésének napja, amelyet 1917 óta (Magyarországon 1948 óta) minden év március 8-án tartanak. A nemzetközi nőnapot az ENSZ is a világnapok közt tartja számon.