A gyermekek bántalmazástól és kizsákmányolástól való védelmére irányuló erőfeszítések már a XIX. században kezdődtek. Ebben az időben a gyermekeket általában szüleik tulajdonának tekintették egészen a nagykorúságuk eléréséig. Az I. világháborút követően, látva a Balkán országaiban és Oroszországban a menekült gyerekek katasztrofális helyzetét, a brit Eglantyne Jebb (a máig működő nemzetközi gyermekjogi szervezet, a Save the Children alapítója) külön szabálygyűjteményt dolgozott ki. Ez volt a Gyermekek Chartája, melyet a Népszövetség 1924-ben fogadott el, és a Genfi Nyilatkozat Néven vált ismertté. A gyermekek jogainak világnapja 1959 óta létezik, ugyanis az ENSZ ekkor fogadott el egy nyilatkozatot, mivel az 1948-ban létrejött Emberi Jogok Egyetemes Nyilatkozata nem tartalmazott részletes kiterjesztést a gyermekek jogaira.
A nemzetközi nőnap a nők iránti tisztelet és megbecsülés kifejezésének napja, amelyet 1917 óta (Magyarországon 1948 óta) minden év március 8-án tartanak. A nemzetközi nőnapot az ENSZ is a világnapok közt tartja számon.
Albert Einstein születésének évfordulóján számos országban rendezvényekkel, vetélkedőkkel, konferenciákkal ünneplik a pi számot és egyben a nagy tudósról is megemlékeznek.
Az emberi építésű gátak ellen irányuló intézkedések nemzetközi napja. 1997-ben, Brazília Curitiba városában volt az első nemzetközi találkozó, melyet a helyben lévő résztvevők hívtak életre a folyók, vízek és az élet védelmének érdekében.